pl. Wolności 10, 97-400 Bełchatów
+48 694 042 909
pracownianitka1@gmail.com

Pomysły na zajęcia z dziećmi – masy plastyczne

Pomysły na zajęcia z dziećmi – masy plastyczne

Wśród pomysłów na zajęcia z dziećmi w domu są takie, które zrobienie nie powodują większego bałaganu i takie, których zrobienie gwarantuje mnóstwo sprzątania. Ostatnio pisałyśmy o zajęciach z rolkami po papierze. I to była ta wersja „czysta”. Dziś pora na temat dla bardziej odważnych, a mianowicie masy plastyczne.

Możemy podzielić je na dwie kategorie. Pierwsza to masa plastyczna gotowa czyli kupiona. Druga to masa robiona samodzielnie w domu.

Kupione to np.: glina, plastelina, modelina.

Zrobione to: masa solna, ciastolina, glutki, itp.

Dziś pokażemy i zachęcimy do pracy z kilkoma z nich. Każda jest inna i wyjątkowa. Każda jednak świetnie nadaje się do pracy z dziećmi i usprawnianiem motoryki małej. Młody człowiek nie tylko dobrze się przy tym bawi i uczy, ale również ćwiczy i doskonali swoje dłonie. Jeśli chcesz zamówić te lub inne materiały plastyczne dla swoich dzieci możesz to zrobić już teraz poprzez nasz nowy sklep internetowy

1. Piasek kinetyczny zrobiony w domu.

Przepis: 

8 szklanek mąki kukurydzianej, 

2 szklanki oleju, 

laska kredy do zabarwienia (starta na tarce)

Wszystkie składniki mieszamy. Piasek łatwo się formuje i przypomina ciastolinę. Dzieci mogą do niego używać foremek.

2. Ciecz nieniutonowska zrobiona w domu

Przepis:

mąka ziemniaczana i woda w proporcji takiej by po dodaniu wody mąka dobrze się wymieszała i dawała lekko formować.

Jest bardzo prosta w przygotowaniu i dostarcza dużo radości dzieciom nawet tym najmłodszym.

3. Glina 

Mamy różne rodzaje gliny: szara, biała, brązowa, czarna albo samoutwardzalna lub do wypału. Każda nadaje się do pracy z dziećmi. Należy jednak pamiętać, że glina przeznaczona do wypału w piecu ceramicznym będzie inaczej się zachowywała. Po wyschnięciu będzie bardziej  krucha, a po zalaniu woda na nowo stanie się miękka. Jeżeli macie w okolicy osobę lub instytucję, która posiada piec do wypału to zachęcamy do skorzystania i wypalenia swoich prac. Efekt jest niesamowity, a radość dzieci ogromna. Glina to oczywiście trochę inny materiał niż odlewy z gipsu, które też polecamy wszystkim naszym czytelnikom.

4. Masa solna

Przepis:

1 szklanka soli drobnej

1 szklanka mąki pszennej

Woda by uzyskać jednolitą masę plastyczną.

Masa solna jest najbardziej popularną wśród rodziców i nauczycieli dlatego na jej temat nie będziemy się rozpisywać. Można lepić, formować, piec w piekarniku by utwardzić, następnie można pomalować.

5. Ciastolina do wykonania w domu

Przepis:

2 szklanki mąki

1/2 szklanki soli

2 łyżki oleju

2 łyżki proszku do pieczenia

1,5 szklanki zagotowanej wody

Mieszamy najpierw suche składniki potem dodajemy mokre. 

6. Plastelina i modelina 

Doskonale nadają się dla osób chcących utrzymać porządek w domu. 

Można z niej zrobić dowolną figurkę lub kształt. Wszytko zależy od naszej wyobraźni.

7. Glutki

Glutki robimy z produktów, które należy kupić. Przepisów na glutki jest wiele i nie ma możliwości by w tym poście wszystkie opisać.

Spokojnie, zrobimy osobny wpis dotyczący glutków.

Będziemy tam szczegółowo opisywać wszystkie rodzaje i podamy szczegółowe przepisy. 

Zapraszamy do śledzenia naszej strony i obserwowania kolejnych wpisów na stronie i w mediach społecznościowych.

Inne ciekawe materiały plastyczne dla dzieci

Jeśli szukasz czegoś innego do pracy i zabawy plastycznej z dzieckiem w naszym sklepie internetowym znajdziesz wiele innych ciekawych materiałów jak np. odlewy gipsowe aniołków, kotków, piesków, owoców czy obrazków do malowania. 

Tworzymy piękne i unikalne rękodzieło dedykowane na prezenty i nie tylko. Nasza bogata oferta sklepu online zawiera także wiele innych ciekawych materiałów edukacyjnych np. karty pracy, które świetnie sprawdzą się w domu z dzieckiem. Nieskończona ilość wariantów sprawia, że dzieci z rodzicami często tworzą swoje własne karty pracy. Przykładem może być gra w rysowanie, którą niedawno publikowaliśmy na naszej stronie internetowej. Okazała się ona strzałem w dziesiątkę.